Wild Willys Production

Bandet feirer 30-årsjubileum i år (vel, strengt tatt er det 32 år siden bandet så dagens lys, men vi blir gjerne med og feirer), og bandet skal ut på turné med den nye skiva, som har fått navnet “Don´t Back Down”, og fra det vi kan høre, er det ingen fare for at Ville Willy har tenkt å slakke av riktig enda.
Seigt og bakpå er uttrykk som passer “Don´t Back Down”, som også er tittelen på åpningssporet. Bendiksens velkjente baktunge groove holder bandet i tøylene, og gitarist Tor Erik Myhre, som står bak de fleste låtene har komponert et pent knippe fengende riff, melodier og tekster, som i hovedsak blir formidlet av Bente Smaavik. Chris Candy, den andre vokalisten vi husker fra Blonde On Blonde, kom inn i bandet etter de fleste låtene var ferdig innspilte, og bidrar således kun på to av låtene. Musikalsk er skiva trygt forankret i den klassiske delen av skandinavisk rock fra sen 80 og tidlig 90-tall med iørefallende riff og fengende vokallinjer hele veien igjennom, uten at det virkelig tar av. Platas sterkeste kort vil jeg påstå er Smaaviks stemme. Hun har over flere tiår vist seg som en fremragende vokalist med en særegenhet som er lett gjenkjennelig, og har vært en av mine favoritter her til lands over tid.
Chris Candys første inntreden på plata er med låta “Death Of Me”, som også er foreløpig siste singel fra skiva. Det har vært mer stille rundt Candy enn Smaavik, men også her er signaturen ivaretatt sånn som vi husker henne fra Blonde On Blonde. “Goliath” har en litt annen bakgrunn enn resten av låtene, som er 100% innspilt i studio. Trommene på denne låta er nemlig en live-tapning fra en konsert bandet gjorde i Leknes i Lofoten. Hadde ikke bandet fortalt dette da jeg intervjuet de, hadde denne informasjonen gått meg hus forbi. Her snakker vi virkelig første-take. Sistekuttet, “A Mustardseed Of Faith” er et nærmere ti minutter langt epos som gir skiva en majestetisk avslutning.
“I Am A Voice” ble sluppet som singel allerede i 2023, mens første singel, “Break Out” ble sluppet så tidlig som i 2021, så bandet har gitt oss hint om utgivelsen i flere år, faktisk, og halve plata er allerede ute i singel-versjoner. Fredag kommer en ny video, da til tittelkuttet “Don´t Back Down”, så det er et aktivt Wild Willy´s Gang i disse dager, og medio mars starter de turneen for å promotere skiva. Sjekk hjemmesida deres for konsertdatoer, og sjekk de ut live. “Don´t Back Down” er en utgivelse som tungrock-fans nok vil like, og de vil nok få nye fans med denne skiva. (Intervju med WWG i nyeste nummer av NRM! Abonner for en skarve hundrings her, please!)
4,5/6 | Jan Egil Øverkil
Utgivelsesdato 28. mars 2025