Kategorier
Live Nyheter

D-A-D @ Furuvik Live, Sverige

Sommaren 2026 lider mot sitt slut. Bra bokningar som kan hjälpa till att ge en boost innan hösten kommer uppe i Norden är välkommet. Furuvik Live har hittat några intressanta bokningar. Förra gången var det Dropkick Murphys och nu är det dags för dansk dynamit, det var förr drag av country punkig rock med inslag av fyndiga sångtexter och fina arrangemang.

Lørdag 15. august 2026

Låten som avhandlar rock n roll – livet är såklart ”Sleeping My Day Away” då det gäller att vara uppe hela natten och festa som rockstjärna. En låt som stänger en kväll passar lämpligen ”It`s After Dark”. Det mesta har en början och ett slut. Men sommaren 2026 har varit fin och nu berikas vi av dansk dynamit och dansk passion i form av orkestern D-A-D.

D-A-D är Jesper Binzer (sång och gitarr) Jacob Binzer (gitarr) Stig Pedersen (bas) och Laust Sonne på trummor. Dansk gemyt, dansk dynamit och dansk energi som håller stilen genom åren. De tillhör de som stabilt håller fast vid sin passion till musiken, utvecklar sitt sound utan att tappa sin själ eller identitet. Lite som AC/DC eller Motörhead (och tyvärr Iron Maiden och Metallica som peakade 80-talet och inte är lika intressanta i min värld).

Bandet har firat 40 år som band 2024 och har även bytt namn från Disneyland After Dark – på grund av hot av stämmas av Disney Group. Därav fick det bli D-A-D. Toppen att det dessutom finns en djurpark, havsnära, pool, samt åkattraktioner för hela familjen i Furuvik. En pärla om du frågar mig. Det finns något som passar alla åldrar på en nöjespark.

Spelningen drar igång med Jesper och grabbarna som river igång med låten Jihad. Låten ”Jihad” smäller till som ett bombbälte verkligen och vi är igång med dansk dynamit enligt alla högt ställda förväntningar. Rock N Roll med inslag av punk och country är något av D-A-D signum. Ett par låtar senare så kommer 1:st 2:nd and 3:rd och vips så är nya titelspåret i from av ”Speed Of Darkness” levererat likt en blixt från klar himmel. Kallt och hjärtlöst och en dystopisk framtid. Klassiker avlöser i form av ”Grow or Pay” och kultiga nedtonade akustiskt vackra ”Laugh in a ½”. Ett paradnummer som är sakralt vackert framfört. Kul är även att basisten och nya trummisen i sammanhanget ny, då D-A-D bildades tidigt 80-tal Laust Sonne är en klippa. Teknisk briljans och är en skicklig trummis – något vassare än landsmannen Lars Ulrich om man får lov jämföra.

Det finns vissa menar Lars skulle spela tennis istället och han kommer undan med att aldrig träna, bara lira live. I Lars fall är det nog hans triumf alla Metallica album på 80-talet så om han missar några fills så är han förlåten. Ok vi får gå vidare nu med D-A-D.

Men cred till Lars (Metallica för att han har sin stil trots allt, med eller utan teknisk briljans). Jacob Binzer lirar sin gitarr med en sofistikerad stil och tonerna är träffsäkra och ett riktigt fint anslag. Kung han också. Samspelta, tighta musiker av yppersta klass och stil. Men Jesper på topp som frontman. Bra jobbat helt enkelt. D-A-D recept inger respekt så att säga. Dansk kvalitet lönar sig.

Stig Pedersen på 2-strängad bas underhåller och showar genom att byta kläder och stövlar och instrument nästan efter varje låt. Dessutom går gitarristen Jacob Binzer, lillebror till Jesper ut i fotodiket och spelar för publiken. Varmt och fint som passar denna ljuva sommarkväll. Jesper går även ut en sväng och sjunger ute i publikhavet. Security får nog kalla kårar. Men det går hem hos publiken. Magiskt att D-A-D fortfarande är både vitala och relevanta i dagens musiksammanhang. Vi som köpte vinyl på 80-talen har säkert några utgåvor av omslag som inte dragits in med fulla namnet ”Disneyland After Dark”. Kul historia att Musse Pigg och Kalle Anka inte gillar dansk musikalisk country – punk – rock tillika dynamit.

Något som slår mig är energin, och att grabbarna ser ut att ha en bra dag på jobbet. Jesper och grabbarna erkände dessutom att Carlsberg är inte öl värdigt en rockare, nej Svenskt Hantverksöl är det som gäller. Det gäller att utveckla en känsla för kvalitet. Innan spelningen får jag en pratstund med Jesper och trummisen Laust. I mitt tycke är Laust en vitamininjektion och det går att skönja både rock, fusion och vissa jazziga fills och beats. Vilken tekniskt briljans, det är extra kul att få ta del live av de som bjuder till med det där lilla extrra, och han är sannerligen en riktigt imponerande magiker bakom trumsetet. Han öser oförtröttligt på bakom sina trummor vilken imponerande trumslagare han är. Väl värt att notera. Samt

Nåvål kvällen rullar på stabilt och eftersom vi som fotar kvällen i ära inte får någon begränsning ges det möjlighet att fota hela spelningen vilket vi tackar för. Ett danskt band med rutin och passion för sin sak är något som är riktigt underhållande. För om det är country-punk n rock n roll med stänk av country – eller om det är klassisk rock eller dansk dynamit kvittar – all cred till att D-A-D är på spelhumör och leverear sin musik från sina danska rödvita hjärtan. Det är bättre än förväntan skulle jag passa på att säga.

Spelningen fortsätter med ljus och rök och eldsflammor för att få igång publiken –  emellanåt och nu kommer ”I Wont Cut My Hair” verkar hålla än idag för Jesper då han fortfarande är hårfager. Det gäller att aldrig vika ner sig och att aldrig ge upp. Dansk fighting spirit. Att kämpa på med sin musikaliska gärning i över 40 år med hedern och äran i behåll är stort. Samt även att hålla stilen.

Sedan är det dags för två av mina personliga favoriter står sig än idag från tidigt 90-tal och det är ”Bad Craziness” från 91 års album ”Riskin It All”. Att leva är en risk, även ”Sleeping My Day” Away levereras i en längre version med lite musikalisk improvisation vilket är stimulerande. Its After Dark – Disneyland is closed – the party is over”. Samma gäller Furuvik – the Party is over.

Danska D-A-D tackar för sig och styr sedan hemåt för några spelningar i Danmark, Norge och Island i september – och därefter vidare till Australien 2027. Förr röjde de runt på sin gigantiska soffa – men i år nöjde de sig med att kunna klättra upp till trumsetet. Grymt bra spelning. Saknar möjligen låten ”Ghost” men det får komma i framtiden eller varför inte ”Marlboro Man” och ”Isn´t that Wild”. Vild – fri – och även om inte Carlsberg går hem hos varje dansk så funkar den emellanåt i Sverige. Fulöl gör ingen glad men får gå under tycke och smak, tänk även på APK. Sånt kan vara väl värt att tänka på. Yrseln är väl det många vill åt – alkohol per krona och det är ju så att en upplevelse kan förstärkas med rätt dryck.

Danske krona, danska wienerbröd, Poldsemand och även viss öl är väldigt dyr i Köpenhamn… Danmark är gemyt, kontinentalt och helt enkelt härligt dejligt. Gott mos, varje gång man är i Köpenhman måste en pölse och kall öl ner. Punkt.  För de som gillar Danmark säger vi: SKÅL. Samma även i Sverige som i Danmark. Enkelt, eller som Jesper säger om han är norr om Helsingör och Helsingborg – må jeg snakke English nå. Men vi förstår nästan allt som du säger Jesper, det ska du ha med dig!

Till syvende og sist: Ett mycket mycket stort tack riktas till Lilian och Tuva som var superassistenter till kvällen i ära, som hälsar att kvällens spelning var fantastiskt bra och att bandet var jättebra live. 5.5/6

Text och foto: Johan Persson